چراغ مطالعه

نمایش دادن همه 5 نتیجه

نه تنها برای نوشتن و خواندن بلکه برای هر کار هنری و دقیق هم نوری دقیق و متمرکز لازم است، در دنیایی که انسان ها شبانه روز درگیر کارهای خود هستند برای اینکه راحت تر بتوان در طول نیمه شب به کار خود ادامه داد و کمتر مزاحم دیگران شد چراغ مطالعه بهترین انتخاب است.

مهم ترین دلیل استفاده از این چراغ ها روشنایی است و برای زمان های طولانی می توانند بدون خستگی چشم و با تمرکز بالا به داد شما برسند.

برای اینکه بتوانید نیاز خود را برطرف کنید باید آشنایی نسبتا خوبی هم نسبت به نیاز خود و هم نسبت به ابزار داشته باشید، چراغ های مطالعه در انواع مختلفی تولید می شوند که با آشنایی و دقت می توانید چیزی که می خواهید پیدا کنید.

اولین چیزی که از اسم این چراغ ها به ذهن می رسد همان مطالعه است و اکثرا برای همین کار استفاده می شوند اما باید دقت داشته باشید که برای کارهای دیگر خود هم می توانید به این چراغ ها اعتماد کنید و این تصور را نداشته باشید که تنها برای خواندن و نوشتن از چراغ مطالعه استفاده می شود این چراغ ها می توانند راه گشای کارهای هنری دقیق و حتی کارهای غیرهنری هم باشند.

ویژگی های یک چراغ مطالعه مناسب

1. نور مناسب

مهم ترین هدف در هر چراغی نور مورد انتظار آن چراغ است، درواقع ما از چراغ ها برای روشنایی استفاده می کنیم، چه این روشنایی برای نورمخفی و تزئین باشد چه برای کار دقیق و حساس یا برای مطالعه.
برای استفاده از چراغ های مطالعه باید به چند مورد از نور آن ها توجه کنید:

میزان نور لازم برای مطالعه چه مقدار باید باشد؟

بسته به کوچک و بزرگ بودن محیط نور مورد نیاز شما هم کم و زیاد می شود، اگر این نور از میزان مورد نیاز و اصلی کمتر یا بیشتر باشد باعث خستگی چشم می شود، از طرفی باید به نور اتاق هم توجه کرد، نور اتاق چگونه است؟ آیا چراغ مطالعه تنها منبع نور شما در هنگام مطالعه خواهد بود؟ اگر تنها منبع نور شما همین چراغ مطالعه باشد بسته به فضای اتاقتان هرچه نور بیشتری داشته باشد بهتر است، به عبارت دیگر باید به چشمتان نور کافی برسد.
آیا دچار مشکلات بینایی هستید؟ با توجه به نیازهای شخصی خود باید مشخص کنید که چه میزان نور برای شما لازم است برای مثال کسانی که آب مروارید دارند نور بیشتری برای مطالعه نیاز دارند.

بهره وری بیشتر در مطالعه

نور مناسب علاوه بر تمام ویژگی هایی که دارد باعث بهتر شدن عملکرد شما می شود و زبانی ساده تر حالتان را خوب می کند.

سلامت بینایی در استفاده از چراغ های مطالعه

سلامت بینایی شما به چراغی که احتمالا برای مدت طولانی می خواهید از آن استفاده کنید بستگی دارد، توجه به رنگ، شدت و نوع لامپ استفاده شده در چراغ های مطالعه مسئله کم اهمیتی نیست.

رنگ نور

رنگ نور چراغتان سفید است یا زرد؟ نور لامپ های مهتابی به دلیل نوسان هایی که دارند باعث خستگی چشم می شوند هرچند این نوسان ها مشخص نیستند، از جهتی دیگر نور زرد برای چشم بسیار بهتر است و کمتر باعث خستگی می شود.
استفاده از نورهای سفید لامپ های کم مصرف به عدسی چشم آسیب می زند و علت آن اشعه فرابنفشی است که در نور این لامپ ها وجود دارد پس اگر گرفتار این لامپ ها شدید حداقل فاصله سه متری را از آن ها رعایت کنید.
هرچند در لامپ های کم مصرف هم رنگ زرد وجود دارد اما به هر حال سالم نیست و به خاطر نوع لامپ توصیه نمی شوند.
نکته قابل توجه دیگر درمورد رنگ نور این است که رنگ های سرد مغز را فعال تر می کنند و رنگ های زرد و گرم آرامش بخش هستند.

شدت نور و روشنایی

نور ضعیف یا شدید باعث می شود به چشم های خود فشار بیاورید که این باعث خستگی و سردرد می شود پس هنگام خرید باید شار نوری لامپ خود را مورد توجه قرار دهید.

شدت نور و روشنایی

لومن چیست؟

لومن واحد شار نوری است، به طور کلی برای فهمیدن میزان روشنایی لامپ از این واحد استفاده می شود که چیزی جدا از وات است، در واقع وات میزان مصرف انرژی لامپ را مشخص می کند و برای اندازه گیری روشنایی مناسب نیست، چراغ های مطالعه حداقل باید 500 لومن روشنایی داشته باشند.

لوکس چیست؟

هر لوکس مقدار شارنوری بر سطح را نشان می دهد یعنی برای فهمیدن مقدار لوکس باید ابتدا مقدار لومن را بدانید و این مقدار باید در سطح متر مربع باشد.

پا_شمع چیست؟

واحد دیگری که برای سنجش میزان روشنایی لامپ وجود دارد واحد غیرمتریکی به نام پا_شمع است که محدوده قابل قبول آن برای چراغ مطالعه 30 تا 50 پا شمع است و شیوه فهمیدن آن باز به لومن برمیگردد و شما باید مقدار لوکس را پیدا کرده و بدانید که هر پا_شمع 76/10 لوکس است.

دمای رنگ چیست؟

دمای رنگ که با واحد کلوین مشخص می شود شاخص دیگری برای نور است که مقدار گرمی و خنکی آن را مشخص می کند، هرچه دمای رنگ بیشتر باشد نور آبی تر و خنک تر خواهد بود و اگر دما کمتر باشد نور به رنگ زرد و نارنجی متمایل تر و گرم تر است.

2. انواع لامپ چراغ مطالعه

برای چراغ های مطالعه از لامپ های مختلفی استفاده می شود که چند نوع از این لامپ ها پرفروش هستند و بیشتر به کار می آیند.
لامپ فلورسنت
لامپ های فلورسنت که به آن ها لامپ کم مصرف هم می گویند مصرف برق کمی دارند و نور سفید آن ها برای بسیاری از افراد خوشایند است اما باید توجه کنید که این لامپ ها برای استفاده طولانی مناسب نیستند و به دلیل نوسان هایی که قابل دیدن نیستند باعث خستگی و سردرد می شوند.
از نظر تنوع شکل این چراغ ها قابلیت های بسیار بیشتری دارند و در اشکال زیبایی تولید می شوند، طول عمر بسیار بیشتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند و می توانند نور مناسبی برای پوشش کل محیط شما تولید کنند.

انواع لامپ چراغ مطالعه

لامپ رشته ای

لامپ های رشته ای که از اولین انواع لامپ ها به حساب می آیند به مراتب مناسب تر هستند و با نور ثابت و گرم خود محیط مناسبی برای شما فراهم می کنند، هرچند این لامپ ها مصرف برق بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارند اما باعث خستگی چشم نمی شوند.
این لامپ ها نور متمرکزی ندارند و کل محیط را روشن می کنند، قیمت کمتری دارند و به سادگی در همه جا پیدا می شوند.

لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی نور روشن تر و سفیدتری دارند، نوری شبیه به نور طبیعی روز که باعث مطالعه بهتر می شود هرچند در مطالعه صفحات گلاسه چشم ها را آزار می دهند.

از طرفی دیگر نور ال ای دی ها جهت دارد که به معنی تمرکز در قسمتی که به آن می تابد است و این باعث می شود از خیرگی جلوگیری شود و چشم ها زود خسته نشوند.
لامپ های ال ای دی طول عمر بیشتر و گرمای کمتری دارند هرچند گران تر از دیگر لامپ ها هستند ولی مصرف برق کمتری هم دارند.

لامپ فول اسپکتروم

این نوع از لامپ ها برای کارهای دقیق تر بسیار مناسب ترند، برای کارهایی که دیدن رنگ ها و خطوط جزئی مهم است با این لامپ ها رنگ ها بسیار بهتر به نظر می رسند زیرا می توانند طیف نور الکترومغناطیسی از مادون قرمز تا فرابنفش را پوشش دهند و تمرکز شما را افزایش دهند.

3. انواع چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه رومیزی

چراغ های رومیزی که دارای پایه ثابت هستند در انواع مختلفی تولید می شوند و با توجه به اندازه مورد نیاز خود می توانید آن ها را تهیه کنید، این چراغ ها اصلی ترین م مهم ترین چراغ های مطالعه هستند و به دلیل سبکی و امکان جابجایی آسان بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

چراغ های مطالعه رومیزی

چراغ مطالعه مهندسی

در واقع نوعی از چراغ های مطالعه رومیزی هستند که قابلیت های تغییر حالت زیادی دارند و در سایزهای مختلف تولید می شوند، این چراغ های برای روی میز و نور مستقیم بر کار شما مناسب اند.

چراغ های مطالعه ایستاده

چراغ های ایستاده که برای قرار گرفتن در زمین و پذیرایی هم مناسب هستند از انواع چراغ ها هستند که سایزهای مختلفی دارند، به این چراغ ها آباژور هم گفته می شود که بیشتر نقش تزئینی دارند.

چراغ های مطالعه دیواری

چراغ های دیواری با وصل شدن دیوار فضای میز شما را نمی گیرند و آزادی عمل بیشتری به شما می دهند، این چراغ ها نصب بسیار آسانی دارند و بر روی دیوار کنار تخت یا میز تحریر با وسیله ای پیچی نصب می شوند.

چراغ مطالعه قابل نصب

چراغ های قابل نصب محکم سرجای خود می مانند و کمتر باعث دردسر می شوند، در اثر ضربه نمی افتند و البته نمی توان آن ها را جابجا کرد.

چراغ مطالعه با گردن قابل تنظیم

این نوع از چراغ ها که معمولا برای میزهای بزرگ کاربرد بیشتری دارند امکان تنظیم منبع نور را دارند و می توانید میزان فاصله ی چراغ را از کتاب خود مشخص کنید.

چراغ مطالعه با گردن قابل انعطاف

در این چراغ ها شما می توانید منبع نور خود را بچرخانید و با هر زاویه ای که نیاز دارید استفاده کنید، اگر چراغی نه تنها برای مطالعه بلکه برای کارهای مختلف نیاز دارید این چراغ ها با گردن انعطاف پذیر خود کمک بزرگی برای شما هستند.

چراغ مطالعه با گردن قابل انعطاف

چراغ مطالعه گیره دار

در این نوع از چراغ ها شما پایه ای ندارید و تنها با کمک گیره ای چراغ را ثابت می کنید، اگر محیط شما کوچک است این چراغ ها گزینه مناسبی هستند می توانید آن ها را به لبه میز کار خود وصل کنید و هرگاه خواستید مکان آن ها را تغییر دهید.

چراغ مطالعه ذره بین دار

برای مشاهده بهتر جزئیات پیشنهاد ما چراغ ذره بین دار است که هر قدر کار شما بیشتر طول بکشد بیشتر قدرش را خواهید دانست زیرا با کمتر کردن خستگی و بیشتر کردن تمرکز می توانند بهره وری شما را بالا ببرند و اگر چشمان ضعیفی دارید به شما نیرویی خارق العاده بدهند.

چراغ مطالعه بنکر

گران ترین نوع چراغ مطالعه که بیشتر جنبه تزئینی دارد از چراغ مطالعه های کلاسیک است که زنجیری برای روشن و خاموش کردن چراغش دارد و به دلیل ثابت بودن قابل انعطاف و تنظیم زاویه تابش نیست.

چراغ مطالعه دو حالته

برخی چراغ ها هم دارای گیره و هم پایه هستند که به آن ها چراغ های دو حالته می گویند.

4. وزن و اندازه چراغ مطالعه

همه انواع چراغ های مطالعه در سایزهای مختلفی تولید می شوند و می توانید متناسب با مکان خود سایز دلخواه خود را تهیه کنید، چراغی که انتخاب می کنید نباید فضای اضافی زیادی بگیرد و با توجه به اندازه اش باید نور متناسبی هم داشته باشد.
ارتفاع پایه اگر کمتر باشد نور بیشتری بر کتاب و سطح کار شما می تابد و اگر ارتفاع بیشتر باشد فضای بیشتری روشن می شود.

5. محل قرار دادن چراغ مطالعه

برای استفاده از این چراغ ها باید توجه کنید که آیا به پریز برق نزدیک هستید یا خیر؟ اگر امکان استفاده از برق مستقیم وجود ندارد احتمالا استفاده از چراغ های شارژی بهتر باشد اما هر یک از این ها می تواند معایب و مزایای خود را داشته باشد، به هرحال چراغی که با باتری یا شارژ کار می کند بالاخره روزی ممکن است در وسط کار مهم شما تاریک شود و در این صورت دردسر آفرین خواهد شد.
هرچند چراغ های سیم دار دست و پاگیرتر هستند و شما را دچاره محدودیت می کنند اما اگر محدودیتی در مکان نداشته باشید گزینه های بهتری هستند.
علاوه بر سیمی یا شارژی بودن چراغ مطالعه شکل آن هم در محل قرارگیری اش تاثیر دارد، برای مثال چراغ های دیواری برای نصب در دیوار مناسب اند و اگر نیاز به جابجایی آن ها داشته باشید این کار دشوار است.

6. طرح های مختلف و امکانات اضافی چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه در طرح های مختلفی تولید می شوند که بعضی از آن ها امکانات اضافی هم دارند مانند جا قلمی در قسمت پایه، نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن ساعت یا حتی محلی برای وصل کردن موبایل و تبلت برای شارژ شدن.

طرح های مختلف و امکانات اضافی چراغ مطالعه

7. مصرف برق

با توجه به نوع لامپ می توانید میزان مصرف برق را حدس بزنید، لامپ های رشته ای برق بیشتری مصرف می کنند و لامپ های کم مصرف کمتر، هر چند با توجه به استاندارد بودن محصول می توانید میزان مصرف برق آن را که در بسته بندی اش درج شده ببینید.

8. جنس بدنه و پایه

جنس های بسیاری متنوعی در بازار وجود دارند که با توجه به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید، جنس های پلاستیکی سبک که به آسانی بتوانید جابجا کنید یا جنس های سنگین تر که کمتر تکان بخورند و ثابت بایستند.

9. جنس حباب

توجه به جنس سری یا حباب بسیار مهم است، جنس حباب نباید باعث تیرگی و غیرشفافی نور شود و نور را به شکل مستقیم منتقل کند، از طرفی دیگر نباید لامپ از حباب بیرون بزند چون نمای آن را خراب می کند.

10. طول سیم

در چراغ هایی که باید به برق وصل باشند مسئله طول سیم اهمیت دارد اگر طول سیم انقدر نباشد که به سادگی بتوانید از آن استفاده کنید عملا استفاده از چراغ هم محدود می شود، سیم بلندتر یعنی آزادی عمل بیشتر و استفاده گسترده تر از چراغ، می توانید هرکجا که بخواهید چراغ را قرار دهید بدون اینکه نگران نرسیدن سیم باشید.

11. عمر باتری

اینکه باتری در هر بار شارژ چقدر دوام می آورد در چراغ هایی که به پریز برق وصل نمی شوند مهم است، اگر می خواهید چراغی بخرید که نیاز به سیم نباشد عمر باتری کم باعث از بین رفتن این خواسته می شود و در ساعات طولانی استفاده از این چراغ ها باید باز به پریز برق مراجعه کنید و این کاری عملا خسته کننده است.
پس در خرید باید به عمر باتری و اینکه تعویض باتری چند وقت یک بار لازم است توجه کرد.

12. گارانتی

هرچه قیمت چراغ بیشتر باشد احتمال داشتن گارانتی آن بیشتر است، حتما به این نکته توجه کنید و هنگام خرید اگر می خواهید خریدی مطمئن تر داشته باشید ضمانت نامه محصول را از فروشنده بخواهید.

13. فیلتر نور آبی

نور آبی با اینکه مغز را فعال تر می کند اما خواب شما را دچار اختلال می کند و برای استفاده قبل از خواب مناسب نیست پس برای مطالعه و کار بهتر لامپ هایی تهیه کنید که نور آبی را فیلتر کنند.

14. کمیاب نبودن لامپ چراغ مطالعه

مسئله مهم دیگر در خرید چراغ این است که توجه کنید حتما لامپ هایی که در آن ها استفاده می شود کمیاب نباشد و به سادگی بتوانید آن ها را تهیه کنید.

15. قیمت چراغ مطالعه

قیمت ها انقدر تنوع دارند که شما نگران بودجه خود نباشید، از چراغ های گیره ای 20 یا 30 هزار تومنی تا چراغ های بنکر یک میلیون تومنی، بستگی به نیاز شما و میزان هزینه ای که مد نظر دارید این چراغ ها در اختیار شما هستند.

مزایای استفاده از چراغ مطالعه

باعث تمرکز در انجام کارهای حساس می شود، دقت مطالعه را بالا می برد و باعث افزایش بهره وری می شود.
از مزاحمت های احتمالی برای دیگران می کاهد.
در شکل های مختلف و برای همه قشرها وجود دارد، از کودکان تا بزرگسالان.

مزایای استفاده از چراغ مطالعه

معایب استفاده از چراغ مطالعه

استفاده بیش از حد از چراغ در تاریکی مطلق اطراف محیط کار و مطالعه باعث آسیب به چشم می شود.
شما را برای بیدار ماندن ترغیب می کند و خواب شما را به هم می زند.

خرید چراغ مطالعه

برای خرید چراغ مطالعه تمام نکات گفته شده مهم هستند شما باید به نور و نوع لامپ توجه کنید و حتما از لامپ های استاندارد استفاده کنید، قبل از خرید مطمئن شوید که چه شکلی از چراغ ها را نیاز دارید و حتما با توجه به قیمت و گارانتی خرید مطمئنی داشته باشید در اینجا برای آشنایی بیشتر شما چند نمونه از چراغ های مطالعه پرفروش را معرفی می کنیم.

چراغ مطالعه DL105

این نوع از چراغ های رومیزی بادوام و کاربردی هستند که می توان به سادگی لامپ آن ها را تعویض کرد و فضای زیادی را از میز شما نمی گیرند، این چراغ ها قسمتی به عنوان جاقلمی دارند که می تواند به میز شما نظم دهد.

چراغ مطالعه En101

این نوع از چراغ ها دو بازوی 80 سانتی متری دارند که می توانید به شکل های مختلف آن ها را حالت دهید و تنظیم کنید، این نوع از چراغ ها که می توان گفت از نوع چراغ های رومیزی مهندسی هستند با انواع مختلف لامپ ها کار می کنند.

چراغ مطالعه En101

چراغ مطالعه En111

این چراغ ها که از نوع چراغ های رومیزی مهندسی هستند می توانند نوری متمرکز و دقیق به شما هدیه کنند، می توانید گردنی این چراغ ها را تغییر داده و زاویه تابش مناسب خود را پیدا کنید، در این نوع چراغ ها می توانید از لامپ های مختلف استفاده کنید.

چراغ مطالعه گیره ای مدل CL_115

همان طور که از نام محصول پیداست در این نوع چراغ ها گیره ای به عنوان پایه وجود دارد که می توانید به محل مورد نظر خود وصل کنید، این محصول کیفیتی بالا و طول عمر مناسبی دارد.

چراغ مطالعه مدل EN_107A

بدنه این چراغ ها از فلز و پلاستیک ساخته شده و گردنی قابل تنظیم دارند، از طرفی امکان تمرکز نور را فراهم می کنند و نوعی از چراغ های پایه دار هستند که می توان با گیره هم آن ها را به میز وصل کرد.

چراغ مطالعه مدل EN_107A

برو بالا