خرید لامپ

نمایش 1–30 از 78 نتیجه

خرید لامپ از میان انواع برندها و مدلهای مختلف سایت کالای برق حصاری

لامپ یعنی روشنایی، یعنی بیست و چهار ساعته شدن فعالیت انسان ها، یعنی شب های روشن!

از طریق لامپ محدوده نیاز انسان ها فراتر از آفتاب و مهتاب رفته و به هر حال هر اختراعی به خاطر نیاز بیشتر به وجود می آید. نور مصنوعی ساخته شده توسط لامپ برای همه ما آشناست و خودمان را نیازمند این نور می دانیم. برای بشر امروزی دیگر خیلی چیزها کافی نیست و این روحیه زیاده خواهی باعث شده در طول تاریخ، تولید لامپ بلاهای زیادی بر سر آن بیاید و احتمالا باز هم خواهد آمد.

لامپ وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به روشنایی تبدیل می کند، قطعات مختلفی دارد مانند حباب و مدارهای راه اندازی مانند خازن، فلزات و ذغال که به شکل خاصی کنار هم قرار می گیرند و نور می سازند.

لامپ

تاریخچه تولید لامپ

لامپ ها راه دور و درازی را طی کرده اند. اختراع اولین وسیله ای که بتواند نور تولید کند شاید به دو قرن پیش برگردد؛ به سال 1802 که همفری دیوی شیمیدان بریتانیایی باعث آن بود. او با اتصال دو سیم فلزی و یک تکه ذغال به باطری شاهد اتفاق عجیبی به نام نور بود. بعد از این اتفاق و تولید اولین لامپ ها به نام لامپ قوسی اتفاق خاصی نیفتاد زیرا این اختراع عملا کارایی نداشت و تنها یک محصول آزمایشگاهی بود. حرارت بسیار بالا باعث کم شدن پایداری لامپ ها می شد و البته نور کافی هم نداشت، علاوه بر این ها قابل نصب در خانه ها نبود.

اما بشر که دست بردار پیشرفت نبود در طول تمام سال های بعد به تلاش خود ادامه داد، روش های مختلفی برای تولید نور مصنوعی به کار گرفته شد از فلزهای مختلف تا مواد شیمیایی مختلف برای ایجاد نور استفاده شد اما هیچ یک نتیجه بخش نبود.

تاریخچه تولید لامپ

ادیسون و ظهور واقعی لامپ

شاید قبل از رسیدن به ادیسون باید از هنری وودوارد نام برد که به کمک همکارش متیو اوانز توانست برای نخستین بار در سایز های مختلف لامپ بسازد، اما او به زودی به خاطر ناکامی های مختلف ناامید شد و ایده ی خود را به ادیسون فروخت و همه چیز به نام ادیسون تمام شد.
البته ادیسون برای رسیدن به موفقیت تحقیقات بسیار جدی و آزمایش های گوناگون را شروع کرد، او روحیه ی بسیار خوبی داشت و می گفت در طی این سال ها شکست نخورده فقط ده هزار راه پیدا کرده که به موفقیت نمی رسند.
ادیسون توانست لامپی با عمر حدود 1200 ساعت و با روشنایی مطلوب بسازد و نهایتا کارخانه ی تولید لامپ های رشته ای اش را در سال 1880 افتتاح کرد.

مدل های مختلف لامپ

بعد از جدی شدن مسئله ی لامپ برای عموم مردم، در طول سال های بعد از ادیسون افراد مختلف انواع مختلفی از لامپ ها را تولید کردند که می خواهیم به طور مفصل آن ها را شرح دهیم.

مدل های مختلف لامپ

لامپ رشته ای

لامپ های رشته ای که نام های دیگری مانند لامپ التهابی یا لامپ حبابی نیز دارند برای همه ی ما شناخته شده هستند، از قدیمی ترین نوع لامپ ها هستند و در مکان های مختلف استفاده می شوند.
این نوع از لامپ ها با رشته ی تنگستن پیچیده شده اند که جریان الکتریکی از آن رد می شود و آن را داغ می کند، البته به این رشته نباید اکسیژن برسد و به همین دلیل از حبابی شیشه ای استفاده می شود که مانع اکسیده شدن و در نتیجه سوختن لامپ می شود.

 لامپ های مایکروویو

لامپ های مایکروویو همان طور که از اسمشان پیداست به جای جریان برق از انرژی مایکروویو استفاده می کنند، در تمامی انواع مختلف لامپ های مایکروویو بر هم کنش یک اشعه با یک میدان مغناطیسی در داخل روکش خلا شیشه ای یا فلزی وجود دارد.
امواج مایکروویو اطلاعات وسیعی ارسال می کنند زیرا فرکانس آن ها بسیار بالاست، این امواج امروزه نقش مهمی در زندگی بشر دارند علاوه بر سیستم های راداری که بخش عمده ای از آن ها را در بر گرفته در ارتباطات، دریانوردی، هواشناسی، ماهواره ها، نجوم، تشخیص های پزشکی و بسیاری از چیزهای دیگر هم استفاده می شوند.

انواع لامپ های مایکروویو

لامپ های مایکروویو انواع مختلفی دارند که از جهت پهنای باند یا کاربرد و راندمان تفاوت هایی دارند و هر کدام در موارد مختلفی به کار می روند.

لامپ مگنترون

لامپ مگنترون اولین لامپ مایکروویو است که می تواند خروجی بسیار بالایی داشته باشد، راندمان هشتاد درصدی دارد و به عنوان نوسان ساز در سیستم های مایکروویو و فرستنده رادارهایی که قابلیت جنگ الکترونیک کمی دارند استفاده می شود. عیب بزرگ لامپ های مگنترون این است که نویز زیادی تولید می کنند. امروزه لامپ های مگنترون بیشتر در پخت و پز با مایکروویو استفاده می شوند.

لامپ کلایسترون

لامپ کلایسترون برای سطوح AM و FM نویز بسیار پایینی دارند، پهنای باند آن ها کم است و امکان کار با موج های پیچیده تر از رشته پالس های معمولی را فراهم می کنند.
از لامپ های کلایسترون به عنوان نوسان ساز و یا تقویت کننده سیگنال های باند UHF به منظور کاربرد در ایستگاه های ارتباطی مایکروویو و یا فرستنده و گیرنده رادار استفاده می شود.

لامپ TWT

لامپ TWT بالاترین پهنای باند را دارد که از 30 تا 120 درصد متغیر است، راندمان تقریبا پایینی دارند و توان چند صد واتی آن ها به شکل اسمی است زیرا تا چند کیلو وات می توان آن را افزایش داد که البته این باعث کاهش پهنای باند می شود.
با استفاده از این لامپ ها می توان فاصله ی دقیق را اندازه گیری کرد، تداخل های مختلف را حذف کرد و از سیگنال های گمراه کننده ی رادار در امان ماند.
امروزه از لامپ های TWT بیشتر از سایر لامپ های مایکروویو استفاده می شود و اکثر سیستم های مختلف را در بر گرفته است.

مزایا و معایب لامپ های مایکروویو

 • لامپ های مایکروویو قابلیت روشن و خاموش شدن فوری را دارند.
 • لامپ های مایکروویو بدون سیم هستند بنابراین می توانند در شرایط سخت تر نسبت به لامپ های رشته ای عمر طولانی تری داشته باشند.
 • بدن انسان امواج مایکروویو را جذب می کند و به همین دلیل قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم این امواج باعث سوختگی های عمیق بافتی و آب مروارید می شود.
 • لامپ های مایکروویو می توانند خروجی هایی در حد چند صد کیلو وات داشته باشند.

لامپ هالوژن

اولین لامپ های هالوژن در سال 1959 توسط شرکت جنرال الکتریک تولید شدند، قبل از این تاریخ تلاش های ناموفقی جهت تولید لامپ هالوژن صورت گرفته بود که علت اصلی عدم موفقیت آن ها سیاه شدن حباب لامپ بود که المر فردریش و امت وایلی با استفاده از کمی ید این مشکل را برطرف کردند.
لامپ هالوژن درواقع نوع پیشرفته تری از لامپ رشته ای است که در حباب آن علاوه بر گاز بی اثر از گاز هالوژن نیز استفاده شده و عمرش چند برابر عمر لامپ رشته ای است.
نکته: امروزه به اصطلاح به لامپ های توکار و سقفی لامپ هالوژنی گفته می شود و انواع مختلفی از آن ها در بازار وجود دارد.

خرید لامپ فلورسنت

لامپ های فلورسنت که درواقع همان لامپ های مهتابی آشنا هستند توسط نیکلای تسلا اختراع شدند، از نظر طول عمر و مصرف انرژی بهتر عمل می کنند و در نتیجه جایگیزن های مناسبی برای لامپ های رشته ای بودند، هرچند به خاطر جیوه ی موجود در آن ها به زیان محیط زیست تمام می شوند و قیمت بیشتری هم دارند.
یکی از اجزای مهم لامپ های فلورسنت به نام بالاست یک قطعه ی الکتریکی است که نیروی الکتریکی را به لامپ وارد می کند. با مراجعه به سایت کالای برق حصاری می توانید اقدام به خرید انواع لامپ کنید.

مزایا و معایب لامپ فلورسنت

به دلیل مواد شیمیایی مضر ممکن است برای انسان خطرناک باشند و در صورت شکستن قطعا آسیب هایی به همراه دارند و حتی اگر نشکنند در هر صورت وارد محیط زیست می شوند و این اتفاق خوبی نیست.
در رنگ های متنوعی تولید می شوند و بعضی از انواع مختلف آن ها در محیط سرد به سختی روشن می شوند. طول عمر زیاد و بازدهی نسبتا خوبی دارند اما قیمت بیشتری هم دارند.

لامپ کم مصرف

لامپ های کم مصرف که درواقع همان لامپ های فلورسنت فشرده (cfl) هستند مصرف برق پایینی دارند و صرفه ی اقتصادی بیشتری دارند.
اغلب به شکل پیچی و اشکی وارد بازار می شوند و همگی می توانند به سرپیچ های معمولی وصل شوند.

خرید لامپ ال ای دی

در لامپ ال ای دی از دیود های نورافشانی که کنار هم قرار گرفته اند برای روشنایی استفاده می شود، روشنایی آن ها مانند روشنایی طبیعی روز است و طول عمر بالایی دارند.

خرید لامپ فیلامنتی

لامپ های فیلامنتی یا ادیسونی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته اند بیشتر در نورپردازی فضا ها استفاده می شوند و برای طراحی داخلی مناسب اند، زیبایی آن ها خیره کننده است و درواقع از دسته ی لامپ های ال ای دی هستند اما مصرف برق کمتری دارند.
شامل لامپ تنگستنی هم می شوند که باز برای نورپردازی و جلوه های زیبا استفاده می شوند، درواقع لامپ ها فیلامنتی با تمام انواع و شکل های مختلفشان بیشتر کاربرد فانتزی دارند. با مراجعه به سایت کالای برق حصاری می توانید اقدام به خرید انواع لامپ فیلامنتی کنید.

 لامپ فیلامنتی

لامپ قوس کربنی

لامپ های قوس کربنی با اینکه دیگر از رده خارج شده اند اما اهمیت زیادی در سیر تحول و تولید لامپ دارند، درواقع برای روشن شدن آن ها از یونشی که میان دو الکترود به وجود می آورند و البته تولید قوس الکتریکی استفاده می کنند.

مزایا و معایب لامپ قوس کربنی

لامپ های قوس کربنی در توان بسیار بالا کار می کنند و در زمان تولید بازدهی بیشتری البته نسبت به لامپ های قبل از خود داشتند.
طول عمر کمی دارند و مدام باید مراقب میله های آن ها بود.
منبع نور نقطه ای بودن سبب شده که برای استفاده در پروژکتور و نمایش فیلم در زمان اختراعشان مفید باشند

لامپ تخلیه الکتریکی

اساس کار در لامپ های تخلیه الکتریکی شبیه قوس کربنی است اما تفاوت هایی وجود دارد، در این نوع دو الکترود فلزی با گازی از هم جدا می شوند که این گاز می تواند نئون، آرگون، زنون، سدیوم، متال هالید و جیوه باشد که توسط شیشه یا سیلیکا پوشش داده شده است.

 لامپ متال هالید

اگر گاز استفاده شده در لامپ تخلیه الکتریکی، متال هالید باشد مقدار زیادی نور تولید می شود که بسیار کارآمد است.
این لامپ ها بیشتر در سالن ها، چرغ های راهنما و سیستم های روشنایی در فضای باز برای اهداف تجاری استفاده می شوند.

 لامپ متال هالید

 لامپ نئون

اگر گاز استفاده شده در لامپ تخلیه الکتریکی نئون باشد نوع دیگری از لامپ های پر فروش به وجود می آید که بیشتر در تابلو ها و علائم استفاده می شوند.
نکته: به علت مصرف بسیار و البته آشنایی زیاد با این دو نوع از لامپ های تخلیه ی الکتریکی هر کدام ارزش عنوانی جدا را دارند.

لامپ مغناطیسی

لامپ های مغناطیسی که به آن ها سانفار هم می گویند نسل جدیدی هستند که به فوق کم مصرف بودن مشهور شده اند و تقریبا می توان گفت تمام مدل های قبل را کنار زده اند و با کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی توانایی بشر را به رخ آفتاب می کشند.

مزایای لامپ های مغناطیسی

کمترین اتلاف انرژی را دارند و نور یکنواختی بدون سوسو زدن دارند.
میزان حرارتشان کمتر است.
برای محیط زیست مناسب اند و خطری ندارند.
عمر طولانی و بازدهی مناسبی دارند، کمترین افت شار نوری را دارند و قابلیتشان در روشن شدن سریع قابل ملاحظه است.

انواع نور لامپ ها

لامپ های امروزی در مدل ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند اما آنچه که به عنوان مصرف کننده برای ما اهمیت دارد نوع نوری است که لامپ تولید می کند.

رنگ نور دمای نور
نور طبیعی این نور که طبیعی است رنگ زرد ملایمی دارد و برای فضای خانه بسیار مناسب است، نور آن آرامش بخش است و دمای رنگ آن تقریبا k2700 تاk 3000 می باشد.
نور صدفی نور صدفی تقریبا با k 4000 دمای رنگ، کمی سفیدتر از لامپ های طبیعی و آفتابی است، برای فضای سرویس بهداشتی و حمام، محیط های آزاد و بدون سقف و پارکنیگ ها بسیار مناسب است.
نور مهتابی لامپ های مهتابی با رنگ های سفید و آبی شبیه ساز روشنایی نیم روز هستند. دارای دمای رنگ k 6000 و بالاترین هماهنگی با محیط های مختلف هستند، بیشتر در محیط مطالعه و فضاهای کارگاهی استفاده می شوند.

دمای رنگ لامپ ها

هرچه دمای رنگ بیشتر باشد نور منتشر شده خنک تر و روشن تر است و اگر کمتر باشد نشان دهنده ی نورهای گرم مانند زرد و قرمز است، دمای رنگ را با واحد کلوین می سنجند و درواقع از دمای جسم سیاهی که که تولید کننده ی نور است استفاده می کنند.

توصیف فیزیکی نمود رنگ

برای مناسب بودن تمام رنگ های موجود در وسایل زندگی ما نور تعیین کننده است، برای مثال اگر نوری که به جسم می تابد در طیف نوری خود رنگ آبی را نداشته باشد ما در دیدن چیزهای آبی رنگ دچار مشکل می شویم.

خرید لامپ

برای اینکه بتوانید از نعمت روشنایی بهره من شوید لازم است تا نسبت به خرید لامپ اقدام کنید. بیشتر افراد به دنبال یک فروشگاه معتبر برای خرید می گردنند. سایت کالای برق حصاری یکی از بهترین سایت ها برای خرید لامپ و لوازم برقی است. با مراجعه به این سایت شما می توانید انواع لامپ مانند ال ای دی، رشته ای، کم مصرف و… را با بهترین قیمت به راحتی خریداری کنید.

در هنگام خرید انواع لامپ خوب باید به موارد زیادی دقیت کنیم که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

شاخص بازده رنگ

شاخص بازده رنگ عددی است که نشان می دهد رنگ اشیا زیر نور یک لامپ چقدر به استاندارد نزدیک است، استانداردی که بر اساس رنگ اشیا زیر نور آفتاب تعریف می شود.

بهره ی نوری لامپ

بهره ی نوری عددی است که به ما می گوید کارایی و بهره وری لامپ چقدر است، هر قدر عدد بزرگ تری باشد نور بیشتر و مصرف انرژی کمتر است، درواقع هر قدر بهره ی نوری لامپی بیشتر باشد آن لامپ بهتر است.

شار نوری

یکی از عوامل بسیار مهم در طول عمر لامپ حفظ شار نوری آن است، شار نوری یک لامپ در هر زمانی از طول مصرفش نسبت به شار نوری اولیه اش اندازه گیری می شود.
البته کاهش شار نوری اجتناب ناپذیر است و به هرحال عمر لامپ تمام می شود اما بشر سعی دارد که این اتفاق دیرتر و دیرتر بیفتد.

شدت روشنایی

برای محاسبه ی شدت روشنایی در انواع مختلف لامپ مقدار شار نوری که به واحد سطح می رسد را اندازه می گیرند.
تفاوت شدت روشنایی با شار نوری در این است که شار نوری میزان نوری است که از لامپ خارج می شود و شدت روشنایی میزان نوری است که بعد از منتشر شدن از لامپ و بازتاب های مختلف به سطح می رسد، در واقع در شار نوری به لامپ نگاه می کنیم و در شدت روشنایی به سطح اشیا.

زاویه ی تابش نور

اکثر لامپ های شناخته شده برای ما نورشان در تمام جهات می تابد اما در لامپ های ال ای دی به دلیل تکنولوژی ساختشان می توان نور را هدایت کرد و امکان تولید لامپ های جهت دار و متمرکز را هم میسر کرده اند.
به طور کلی زاویه ی تابش در لامپ های ال ای دی زاویه ی بین دو خط فرضی است که در صفحه عبوری از محور پرتو نور در نظر گرفته می شود و این خطوط از نقاطی می گذرند که شدت نور در آن ها پنجاه درصد شدت نور در محور پرتو است.
اگر بخواهیم ساده تر بگوییم دو لامپ با شار نوری یکسان اگر زاویه های تابش متفاوتی داشته باشند نوری که از لامپی با زاویه ی تابش کمتر می تابد درخشان تر دیده می شود.

درجه حفاظت (IP)

درجه ی حفاظت آی پی عددی دو رقمی است که در واقع یک نوع استاندارد بین المللی به حساب می آید که عدد اول سمت چپ آن نشان دهنده ی درجه ی حفاظت در برابر ورود اجسام خارجی و گرد و غبار است و عدد دوم نشان دهنده ی میزان حفاظت دربرابر نفوذ آب و رطوبت

رتبه انرژی

برچسب های مصرف انرژی که امروزه برای همه ی ما آشنا هستند فقط برای وسایل الکتریکی بزرگ نیستند بلکه هنگام خرید باید به برچسب روی لامپ ها هم توجه کرد و قطعا هرچه میزان مصرف انرژی کمتر باشد انتخاب ما مقرون به صرفه تر خواهد بود.

طول عمر لامپ

مقدار طول عمر انواع لامپ بر اساس استاندارد ملی و برچسب انرژی مشخص می شود.
برای هر نوع لامپ مقدار تقریبی مشخصی در نظر گرفته می شود، مثلا برای لامپ های رشته ای معمولی 1000 تا 1200 ساعت یا برای لامپ های کم مصرف 8000 تا 9000 ساعت.

آلودگی نوری

شاید آلودگی صوتی زیاد به گوشمان خورده باشد و در زندگی روزمره هم هر روز با آن مواجه شویم، اما آلودگی نوری چیست؟ شما وقتی صداهای اطرافتان زیاد می شود به سادگی تشخیص می دهید و سعی در کاهش آن ها دارید اما درمورد نور چطور؟ عکس هایی که از کره ی زمین در شب وجود دارند را دیده اید؟ حتما دیده اید و شاید فکر کرده اید چقدر هم زیباست.
آلودگی نوری که باعث کم فروغ شدن ستارگان برای ما می شود به اکوسیستم های مختلف آسیب می زند، پرندگانی که مسیرشان را با ستارگان پیدا می کنند به آسانی گم می شوند و مهاجرت های ناتمام آن ها به ضرر زمین تمام می شود.

سوالات متداول

 1. مزایای لامپ های ال ای ذی چیست؟
  مهم ترین مزیت این لامپ ها طول عمر بالایی دارند و از دیگر مزایای آنها می توان به بازدهی نوری بالا، افت پیدا نکردن نور با گذشت زمان اشاره داشت.
 2. لامپ هالوژن چه تفاوتی با لامپ رشته ای دارد؟
  در لامپ های رشته ای از گاز بی اثر استفاده می شود اما در لامپ های هالوژن علاوه بر گاز بی اثر از گاز هالوژن هم استفاده شده که عمر این لامپ را چند برابر می کند.
 3. معایب لامپ های فلورسنت چیست؟
  این لامپ دارای مواد شیمیایی هستند و در صورت شکستن خطرناک می باشند. همچنین این لامپ ها در دمای پایین به سختی روشن می شوند.
 4. لامپ مغناطیسی چیست؟
  این لامپ ها به لامپ های فوق کم مصرف مشهور هستند و با مصرف انرژی پایین نور بالایی تولید می کنند.
 5. طول عمر لامپ های رشته ای چقدر است؟
  این لامپ ها طول عمری بین 1000 تا 1200 ساعت دارند.
TOP