کرسی برقی پیراسته

کرسی برقی نوعی بخاری برقی است که در سایز های کوچک برای زیر کرسی مطراحی می شود. امروزه اکثر افراد به جای کرسی ذغالی از این وسیله استفاده می کنند که سهولت استفاده از آن و تنظیم دمای ثابت برای کرسی از مهمترین مزایای این وسیله نسبت به سایر موارد است.

این نوع وسیله گرمایشی مزایای بسیاری نسبت به کرسی ذغالی دارد که می توان به ایمنی بالا (به شرط خرید کرسی استاندارد ) اتوماتیک بودن اشاره کرد.
در زیر به بررسی کرسی برقی و انواع آن می پردازیم.

در خرید کرسی برقی به چه مواردی دقت کنیم

مهمترین نکته جهت خرید یک کرسی برقی خوب دارا بودن نشان استاندارد است.

متاسفانه کرسی های برقی غیر استاندارد زیادی در بازار هستند که گاها به علت قیمت پایین مورد استقبال مشاریان هم قرار می گیرند . ولی این کرسی ها نه سیم استاندارد دارند نه دوشاخه ی استاندارد نه حتی سیم نسوز!

چرا استاندارد بودن مهم است چرا که شرکت هایی که کرسی برقی استاندارد تولید می کنند موظفند از سیم و کابل استاندارد استفاده کنند همچنین سیم های داخل بخاری باید همگی نسوز باشند تا در حرارت های بالا آسیب نبینند و از آتش سوزی احتمالی جلوگیری شود. همچنین کرسی های غیر استاندارد مصرف برق بالاتری هم دارند . خوشبختانه اداره ی استاندارد به تمامی این موارد با دقت نظارت می کند و کرسی های برقی استاندارد این مشکل را ندارند.

دومین مساله مصرف بخاری برقی ست. همیشه کرسی های برقی را انتخاب کنید که مصرف برق کمتری دارند و این مورد یعنی توان مصرفی کمتر . البته این مساله هم مهم است که هر چه توان بالاتر گرمای بیشتر. ولی کرسی ما باید توان مصرفی کم و گرمای بالایی داشته باشد.
سومین مساله در خرید یک بخاری برقی خوب رنگ الکترو استاتیکی ست. این که رنگ بخاریتان در دمای بالا تغییر نکند.

همیشه دقت کنید که بخاری برقی برای کرسی مناسب است که دارای اتوماتیک یا همان قطع کن خودکار باشد. به محض اینکه کرسی گرم شد باید جریان برق قطع شود.

نمونه های فن دار برای زیر کرسی اصلا مناسب نیستند پس نیاز نیست بخاری فن دار خریداری کنید و هزینه ی بالایی بپردازید.

کرسی برقی چیست؟

کرسی برقی نوعی بخاری برقی است که در ابعاد کوچک تولید می شود؛ این کرسی های برقی مجهز به سیستم اتوماتیک یعنی قطع کن حرارتی می باشند که به هنگام رسیدن به دمای مشخص بخاری به صورت اتوماتیک قطع می شود و باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود.

انواع المنت کرسی برقی

کرسی های برقی اکثرا با توان مصرفی کم تولید می شوند و انواع مختلفی دارند؛ برخی از المنت های سرامیکی استفاده می کنند برخی از المنت فلزی و برخی المنت های هالوژنی که هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند؛ المنت های سفالی دیر تر سرد می شوند ولی در عوض شکننده هستند.

المنت سفالی
نمونه ی یک المنت سفالی برای کرسی و بخاری برقی

المنت های شیشه ای هالوژنی زود گرم می شوند ولی این المنت ها هم شکننده هستند.

المنت شیشه ای

المنته های فلزی دیر تر گرم می شوند ولی در عوض عمر بالایی دارند.
المنت فلزی
خرید کرسی برقی پیراسته با المنت سفالی و نشان استاندارد (برای خرید روی تصویر کلیک کنید)

کرسی برقی پیراسته

خرید کرسی برقی مهسان با المنت سفالی و نشان استاندارد(برای خرید روی تصویر کلیک کنید)

کرسی برقی با المنت فلزی
خرید کرسی برقی با المنت شیشه ای و رویخه مخمل (برای خرید روی تصویر کلیک کنید)

کرسی برقی المنت شیشه ای

برای استفاده از بخاری برقی یا کرسی برقی میتوان با زدن کابل به پریز برق و روشن کردن آن از گرمای حاصل در زیر کرسی استفاده کرد.

منبع گرمایش در قرن 19 و 20 میلادی از زغال سنگ به بخاری برقی و کرسی برقی تغییر یافت.

در این روش بجای زغال سنگ که روی زمین می گذاشتند از بخاری برقی یا کرسی استفاده میکنند که معمولا محل های زیر کرسی برای قرارگیری این دستگاه ها تعبیه شده است.

ژاپنی ها به دلیل خانه های ساده و عایق بندی نشده سیستم گرمایشی و یا سیستم خنک کننده مرکزی ندارند زیرا هزینه های استفاده برای آنها سنگین بوده وصرف نمی کند؛ بنابراین اهالی ژاپن مجبورند از روش کوتاتسو یا همان کرسی (کرسی برقی ژاپنی) برای گرم کردن خود استفاده کنند، این سیستم گرمایشی در همه خانه های ژاپن استفاده می شود.

استفاده از بخاری برقی فقط خاص خانه های ژاپنی نیست بلکه در بسیاری از کشورها از جمله اروپا و آمریکا به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و محبوبیت خاصی که در میان مردم دارد مورد استفاده واقع می شود.

یکی از خصوصیات کرسی برقی انتقال تدریجی گرما به سایر نقاط بدن است.

چرا امروز کرسی برقی جایگزین کرسی های زغالی شد؟

امروزه وجود برق باعث روشنایی منازل شده و نیز موضوعی عادی برای امروزی هاست.
با پیدایش برق در منازل کم کم منقل های زغالی جای خود را به اجاق ها و منقل های برقی داده که این منقل ها (بخاری برقی) جنسی آجر نسوز داشته که با چند المنت درون آن تعبیه شده بود.

کرسی های برقی در ابتدا بدون محافظ بودند که با گذشت زمان و خطراتی که به وجود آمد رفته رفته پیشرفته تر شده و با شبکه های طوری پوشیده شد و خطر استفاده از آن کاهش یافت.

حسن و برتری کرسی برقی یا منقل های برقی نسبت به نوع زغالی آن این بود که هیچ فردی قربانی این وسیله های گرمایشی نمی شد. یکی از نمونه های طراحی شده کرسی های برقی با روکش مخمل هستند که حتی در صورت تماس با پاها نیز پاها را نمی سوزانند. کرسی برقی سونا یکی از این نمونه هاست که علاوه بر مصرف بسیار کم (تنها 400 وات) دارای روکش مخمل است و به وسیله ی گیره های مخصوص حتی به سقف کرسی نیز وصل می شود. برای خرید کرسی برقی سونا کلیک کنید
کرسی برقی با رو کش مخمل سونا

با گذشت زمان بخاری های برقی به بازار آمده و جای منقل های برقی را گرفتند.

علت استفاده از بخاری برقی این بود که تمامی فضای خانه را گرم کرده و محیطی گرم برای خانواده ایجاد می کرد.

از مزایای کرسی برقی این است که فضای کمی را اشغال کرده و محیط را به صورت یک دست گرم میکند.

برتری های بخاری برقی نسبت به کرسی زغالی

 1. احتمال خفگی با گاز مونوکسید کربن در کرسی زغالی به دلیل نیم سوز شدن زغال و احتمال دودی شدن آن
 2. احتمال فرو رفتن پا در زغال و ایجاد سوختگی
 3. عدم درسترسی به چوب یا منقل امروزه در شهر های بزرگ
 4. عدم تنظیم دمای درون کرسی با کرسی زغالی

تاثیر کرسی برای درمان بیماری و کارایی بدن

استفاده از کرسی از زمان های قدیم رایج بوده و امروزه نیز استفاده از کرسی های برقی که جایگزین کرسی های قدیم شده اند تاثیر زیادی در بهبود کارکرد بدن و نیز باعث پیش گیری از تاثیر سردی و رطوبت به بدن می شود.

در فصول سرد سال بخصوص زمستان تاکید میشود با گرم نگه داشتن اعضای بدن به خصوص کمر و پاها از بروز سکته و بیماری های دیگر مانند سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کنید که بهترین روش برای گرم نگه داشتن استفاده از بخاری برقی است که مانع از نفوذ سرما میشود.

امروزه با استفاده از کرسی های برقی میتوان با ایجاد محیطی گرم برای پاها و دست ها سلامت اعضای داخلی بدن را تضمین کرد زیرا دست ها و پاها در سلامت اعضای داخلی بدن نقش موثری دارد.

در ژاپن که از کرسی های برقی استفاده می کنند عمل پا را گرم نگه داشتن و سر را سرد نگه داشتن با نام هوریگوتاتسو می نامند.

فواید استفاده از کرسی برای بدن

 1. استفاده از کرسی برقی باعث افزایش خون سازی در بدن می شود.
  کرسی با گرم کردن پاها باعث می شود مغز استخوان فعالیتش را افزایش داده و شروع به خون سازی کند. با استفاده از کرسی خون سازی در بدن تقویت شده وکم خونی بدن درمان می شود.
 2. کاهش درد کمر و درد زانوها و درمان آرتروز رماتیسم با کرسی
  کرسی با گرم نگه داشتن پاها تاثیر شگفت انگیزی در تسکین دردهای کمر و زانوها داشته است.
 3. با گرم شدن پاها مواد زائد سلولی به تدریج از بافتها خارج شده و توسط خون از بدن دفع می شود.
 4. استفاده از کرسی باعث تقویت حافظه می شود.علت این امر افزایش گردش خون به مغز و در نتیجه بهبود عملکرد مغزی می باشد.
 5. کرسی یک وسیله برای تنظیم هورمون های بدن می باشد
  کرسی باعث تنظیم ترشح غدد در بدن شده و به این دلیل باعث آرامش و خواب آرام می شود.در زنانی که دوران عادت ماهانه را سپری می کنند کرسی از شدت درد آن ها می کاهد.
 6. درمان دیابت و کاهش قند خون با کرسی
  گرمای حاصل از کرسی به تدریج بر روی سیستم لوزالمعده تاثیر گذاشته و و با کاهش قند خون به درمان دیابت کمک می کند.
 7. استفاده از کرسی سودا و بلغم را دربدن نابود می کند.
 8. یکی دیگر از علل استفاده از کرسی(کرسی برقی)افزایش خون رسانی به تمامی ارگان های بدن است.
  کرسی با گرم کردن پاها باعث افزایش قطر عروق شده و خون را گرم میکند.با گرم شدن خون خون رسانی در بدن بهتر انجام شده و دریچه های قلب عمل باز بسته شدن را به راحتی انجام می دهدو به این طریق باعث سلامتی بدن می شود.

توصیه به استفاده از کرسی در حال حاضر

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از افراد از محفل گرم خانواده به دور بوده اند چه بسا که برای ایجاد محیطی دلچسب و گرم سعی کنید با گذاشتن کرسی و برپایی آن به دور از تلویزیون اعضای خانواده را به محفل صمیمی دعوت کنید.نصب راحت و هزینه مقرون به صرفه کرسی های برقی جزء انتخاب های برتر است.امروزه که کرسی های برقی روشی بی خطر برای برپایی کرسی است از آن غافل نشویم تا با این وسیله ارزان بتوانیم محفلی گرم و صمیمی و مطبوع برای خانواده ایجاد کنیم.

معرفی کرسی

کرسی وسیله ای سنتی است که در زمستان به عنوان وسیله گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.کرسی متشکل از یک میز یا چهارپایه در ابعاد یک در یک متر ساخته شده که طول آن از زمین حدودا 60 سانتی متر می باشد.دومین جز از کرسی مربوط به لحاف روی کرسی است که 7 در 7 متر می باشد.سومین جز از اجزای کرسی مربوط است به وسیله گرمایشی مورد استفاده برای گرم کردن زیر کرسی که با انواع آن آشنا خواهید شد.

کرسی درفرهنگ ایران چه جایگاهی دارد؟

در سنت و فرهنگ ایران جایگاه کرسی خیلی برتر و فراتر از نقش آن برای گرم کردن است.کرسی در فرهنگ سنتی ایران جزو لوازم نوستالژیک و خاطره انگیز بوده که به دلیل حرارت زیر آن افراد خانواده دور آن جمع شده و با تعریف کردن خاطرات دلچسب گرد هم در می آیند و محیط خانواده محیطی صمیمی وباصفا میباشد.

انوع مدل کرسی
مبل کرسی تاشو
مبل کرسی تخت شو
مبل کرسی ژاپنی

تجهیزات گرمایشی مورد استفاده برای گرم کردن کرسی

1)کرسی نفتی
2)بخاری برقی
3)کرسی برقی
4)کرسی زغالی

کرسی نفتی

کرسی های نفتی بسیار قدیمی تر از کرسی های زغالی بوده و در خانه آبا واجدادی ما استفاده از آن رایج بود.

کرسی زغالی و روش استفاده:

کرسی ذغالی قدیمی

بسیاری از افراد برای گرم کردن کرسی از زغال استفاده می کنند.برای اینکار چوب ها را میسوزانند بعد از سوختن کامل چوب ها و تبدیل آن ها به زغال آن ها را به درون منقل منتقل داده و از باقی مانده های خاکستر برزیر و روی زغال میریزند.زغال را به کمک کفگیر بر روی زغال فشرده کرده و بعد از این کار مدت کوتاه در فضای باز گذاشته و سپس آن را به زیر کرسی انتقال می دهند.در صورت سرد شدن محیط درون کرسی خاکسترهای روی زغال را اندکی کنار زده تا گرما دوباره محیط را گرم کند. سنتی و دیرینه در قدیم برای گرم کردن زیر کرسی مورد استفاده قرار می گرفت.افرادی که دسترسی به منقل نداشتند با ایجاد چاله و گچ کشی اطراف آن محلی برای زغال ایجاد میکردند و سپس کرسی را به روی این چاله منتقل می دادند.

تنها برتری کرسی زغالی عدم نیازبرای دسترسی به برق یا گاز است و به روش سنتی میتوان با چوب و زغال درست کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *