هواکش و فن

نمایش دادن همه 4 نتیجه

فن یا هواکش وسیله ای است که برای تهویه هوا استفاده می شود، سیستمی خاص که در انواع گوناگون تولید می شود و برای مکان های مختلف استفاده می شود، این سیستم ها به نوعی وسیله برای حرکت و نیرو نیاز دارند تا هوا را تحت تاثیر قرار دهند.
وسایل به حرکت درآورنده هوا شامل دو گروه اصلی هستند:
هواکش یا بادبزن: اصلی ترین ابزار به حرکت درآورنده هوا که خود به سه دسته تقسیم می شود: 1. محوری 2. گریز از مرکز 3. انواع مخصوص.
تخلیه کننده‌ی هوا یا برونپاش: این تخلیه کننده ها راندمان عملی پایینی دارند و فقط برای جابجایی مواد خاص به کار می روند.

هواکش محوری

این نوع از فن ها که بیشتر کاربردی صنعتی دارند را می توان به 4 دسته‌ی سقفی، دیواری، کانالی و پوششی تقسیم کرد. از نظر یک دسته بندی دیگر هم می توان آن ها را به صنعتی و خانگی تقسیم بندی کرد.

هواکش محوری

فن گریز از مرکز

این نوع از فن های صنعتی به صورت فن های خم به عقب، خم به جلو و یکطرفه و دوطرفه تقسیم می شوند.

انواع هواکش

بر اساس طبقه بندی خاص شش گروه از انواع فن ها وجود دارد که در این جا آن ها را معرفی می کنیم و در قسمت بعد انواع هواکش را با زبانی بازاری تر توضیح می دهیم.

فن های جریان محوری

این فن ها نسبت به دیگر انواع فن مصرف بیشتری دارند و نسبت به فن های سانتریفوژ فشار کمتری تولید می کنند، کاربرد آن ها در از بین بردن هوای گرم آلودگی ها و گازهای مضر و خورنده است که آن ها را از تونل های مخصوص خود به بیرون انتقال می دهند.
در کارخانه ها، کارگاه های جوشکاری، کارگاه های ریخته گری، فضاهای داخل کوره، آزمایشگاه ها، فروشگاه ها، ساختمان های مسکونی و… از این فن ها استفاده می شود.

فن های سانتریفوژ

از این هواکش ها برای تهویه و اگزوست هوای معمولی یا حاوی غبار استفاده می شود، در جابجایی هوا موثر است و گازهای حاوی غبار و مواد شیمیایی را که خاصیت خورنده یا ساینده دارند را از محیط بسته خارج می کند.
فن های سانتریفوژ برای سیرکولاسیون هوای داغ کوره ها، انتقال غبار دوده، گرانول، پوشال های چوب و یا هر نوع مواد دیگر که در سیستم های انتقال مواد به شکل الیاف هستند استفاده می شوند.

فن های سانتریفوژ محوری:
این محصول نصب بسیار آسانی دارد و تولید فشار آن بیشتر از فن های قبلی است، برای همان مصارف فن های سانتریفوژ می توان از آن ها استفاده کرد.

فن های سانتریفوژ

فن های پشت بامی

برای تهویه داخل ساختمان از این نوع هواکش استفاده می شود که آن ها را روی ساختمان های مختلف در شهر می توان دید، از ویژگی های مثبت این محصول این است که با کانال های کوتاه یا بدون کانال نصب می شوند و فضای داخل ساختمان را اشغال نمی کنند، به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

فن های پشت بامی

دمنده های جریان متقاطع

دهانه خروجی در این محصول باریک و طویل است که برای کاربردهای مختلفی مناسب است از قبیل پرده هوا، دمنده های خشک کننده کارواش ها، خشک کن های دستی، هیترهای برقی و…

دمنده های گردبادی

از کاربردهای این هواکش ها می توان به هوادهی و همزدن مایعات درون مخازن، انتقال مواد، سندبلاست، غبارگیرها، فراورش شیمیایی، دستگاه های برش به وسیله هوا و…. اشاره کرد.

انواع هواکش به زبانی ساده تر

از نظر اینکه هواکش ها در کجا استفاده شوند و به چه دلیلی ساخته شده باشند می توان آن ها را تقسیم بندی کرد در ادامه به توضیح انواع هواکش ها می پردازیم.

هواکش صنعتی

برای پاک کردن هوای کارگاه های صنعتی از فن های بزرگی استفاده می شود که می توانند در تنظیم دما هم موثر باشند، کارگاه های صنعتی به دلیل استفاده از مواد شیمیایی گوناگون و ابزار و مواد صنعتی مختلف در صنایع خاص به فن های پرقدرتی نیاز دارند که می توانند نوع این فن را هم انتخاب کنند، در واقع این محصول در دسته بندی های بزرگ و کوچک قرار می گیرد که بسته به فضای خود می توانید انتخاب کنید.

هواکش صنعتی

هواکش خانگی

فن های خانگی که در ابعاد کوچک تری ساخته می شوند همان طور که از نامشان پیداست برای محوطه های مختلف خانه و اداره استفاده می شوند و باعث بهتر شدن هوای محیط می شوند.
این محصول با سیستمی بسیار قوی که در واقع کارش مکندگی است هوای داخل را به سمت بیرون می کشد و آلودگی موجود در محیط های بسته را خارج می کند، در ساخت این فن ها از قطعات و فن های محوری استفاده می شود.

هواکش خانگی

هواکش مکنده

فن مکنده با روش خاصی هوای آلوده را به داخل خود می کشد و بعد از پاکسازی به محیط بر می گرداند، این محصول که بیشتر در محیط های صنعتی استفاده می شود کاربرد خنک کردن هم دارد و همین در محیط های صنعتی بسیار مهم است، فن های مکنده هوای پاکیزه را در محیط می گردانند و از سکون در فضای بسته پیشگیری می کنند.

هواکش مکنده

هواکش دمنده

تنها تفاوتی که بین این فن با فن های مکنده وجود دارد چگونگی به گردش درآوردن و تهویه هواست، درواقع هواکش دمنده محصولی است که هوا را در نقطه ای خاص از فضا به چرخش در می آورد و بهترین مکان برای استفاده از آن در دستشویی هاست، همانطور که می دانید سرویس های بهداشتی محیط هایی هستند که در آن ها هوا باید تهویه شود و در اکثر آن ها از فن های دمنده استفاده می شود، در صنایع مختلف هم این محصول کاربرد دارد زیرا می تواند به صورت خنک کننده عمل کند و در ساخت لوازم برقی مثل یخچال یا ماکروویو استفاده می شود.

هواکش دمنده

هواکش سقفی

نوع سقفی از جمله فن هایی است که زیاد استفاده می شود و همه جا استفاده می شود، درواقع ظاهر خاصی ندارد و تمام فن هایی که در سقف استفاده می شوند از این دسته اند، این محصولات به دلیل نصب در سقف می توانند مساحت بیشتری را پوشش دهند و در نتیجه هوای بیشتری را تهویه کنند.
در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی این فن ها بسیار استفاده می شوند اما در بیمارستان ها، کارگاه های صنعتی و مجتمع های تجاری مسکونی یا حتی پارکینگ ها و مراکز خرید هم کاربرد دارد.

هواکش بی صدا

این محصول بهترین فن برای محیط هایی که در آن ها سکوت اهمیت دارد چه این محیط مسجد و کتابخانه باشد یا پاساژ و مراکز خرید و بیمارستان ها یا حتی کافی شاپ یا رستوران، این فن ها عایق بندی بسیار خوبی دارند که طول عمر محصول را بالا می برد و از تولید صدا جلوگیری می کند، از انواع مختلف آن می توان به نوع پروانه ای و کانالی اشاره کرد.
این فن ها که از انواع جدید این فناوری هستند صدای تولید شده را به صفر رسانده اند و همین نکته اصلی در این محصولات است.

هواکش بی صدا

هواکش ضد آب

استفاده از انواع مختلف فن در همه‌ی مکان ها ممکن نیست و در استخر و حمام دستشویی رطوبت می تواند باعث از بین رفتن هواکش شود، پس به هواکشی نیاز داریم که در مقابل آب و رطوبت مقاوم باشد و با مصرف طولانی در این محیط ها سازگار باشد.
توجه کنید که اگر از فنی استفاده کنید که عادی است و به این مسئله توجه نکنید پس از مدتی می تواند باعث ایجاد قارچ و آلودگی های دیگر شود.

هواکش ضد آب

هواکش لوله ای

این محصول هم بی صداست و هم ضد آب و برای استفاده در سرویس های بهداشتی بسیار مناسب است، برای اینکه از رشد قارچ و آلودگی در محیط های مرطوب جلوگیری کنید و بوی بد را از بین ببرید پیشنهاد ما همین فن است زیرا برای همین کار ساخته شده است.

ویژگی بهترین هواکش ها چیست؟

فنی که می خواهید باید متناسب با کاربرد خود انتخاب کنید، توجه کنید که فن های بی صدا برای آرامش محیط بهتر هستند و ضد آب ها برای تمام محیط ها بهترند زیرا حتی اگر در معرض آب هم نباشند باز هم طول عمر بهتری خواهند داشت.
متناسب با اندازه محیط خود می توانید اندازه محصول را انتخاب کنید و اگر برای سقف می خواهید می توانید در سایزهای بزرگ تری انتخاب کنید.

TOP