آنتن تلویزیون

نمایش دادن همه 8 نتیجه

آنتن تلویزیون یکی از مهم ترین لوازمیست که برای داشتن تصویر مناسب باید داشته باشیم. فرقی نمی کند که امواج در منطقه شما چقدر قوی یا ضعیف است بالاخره به یک آنتن نیاز داریم حال این آنتن می تواند یک آنتن هوایی برقی باشد یا یک آنتن رومیزی ساده در کنار تلویزیون شما!

آنتن چیست؟

در علم الکترونیک، آنتن دستگاهی است که امواج الکترومغناطیسی را در خلا جمع کرده و این امواج را در خطوط انتقال پخش می کند. به این پروسه دریافت آنتن گفته می شود. آنتن می تواند سیگنال های خطوط انتقال را به صورت امواج به فضا پخش کند که در این صورت به آن آنتن انتقال دهنده گفته می شود. انتقال و دریافت انرژی در آنتن ها با شارژ رسانای فلزی که آنتن را با جریان الکتریکی اعمال شده تشکیل می دهد. آنتن ها عناصر اساسی رادیو ، رادیو و دستگاه های ارتباطی بی سیم مشابه هستند.
آنتن ها برای اولین بار در تاریخ توسط هاینریش هرتز فیزیکدان آلمانی در سال 1888 تولید شدند و آزمایشات هرتز وجود امواج الکترومغناطیسی پیش بینی شده توسط جیمز کلرک مکسول را اثبات کرد. از سال 1895 ، گوگلیمو مارکونی شروع به طراحی آنتن هایی برای ارتباط رادیوگرافی از راه دور کرد و این کار جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد.

آنتن تلویزیون چیست؟

در رادیو و الکترونیک ، آنتن وسیله ای الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به امواج رادیویی یا امواج رادیویی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. از آنتن ها در تلویزیون و رادیو ، رادیو ، تلفن همراه و ارتباطات ماهواره ای و همچنین در ماوس های بی سیم ، میکروفون های بی سیم ، دستگاه های دارای بلوتوث و … استفاده می شود. آنتن تلویزیون آنتنی است که به طور خاص برای جمع آوری سیگنال های تلویزیونی پخش شده، طراحی شده است. آنتن های تلویزیونی اساساً به دو نوع تقسیم می شوند: آنتن های داخلی در بالا یا کنار تلویزیون قرار می گیرند و به هادی های فلزی منتقل می شوند تا هنگام روشن بودن کانال های تلویزیونی ، بهترین تصویر را بدست آورند. آنتن های فضای باز به بالکن، تراس یا سقف متصل می شوند. آنتن دیش که امکان اتصال به کانال های ماهواره ای را فراهم می کند نیز نوعی آنتن در فضای باز است اما اجزای سازنده آن با آنتن های استاندارد متفاوت است. آنتن تلویزیون وسیله ای است برای دریافت سیگنال های تلویزیونی که فرکانس هایی در حدود 470 تا 960 مگاهرتز را در UHF انتقال می دهد.

آنتن تلویزیون چیست
آنتن تلویزیون دیجیتال چیست؟

آنتن تلویزیون دیجیتال آنتن تلویزیونی است که به شما امکان می دهد سیگنال های دیجیتال را از طریق هوا دریافت کنید. این شبیه آنتن آنالوگ است زیرا سیگنال هایی را که دریافت می کند، تفسیر می کند تا سرگرمی تلویزیونی و رسانه را برای شما فراهم کند. با این حال، سیگنال های دیجیتال به طور کلی تصویر واضح تری ارائه می دهند و تلویزیون دیگر از طریق سیگنال های آنالوگ ارسال نمی شود.برای دریافت سیگنالهای RF آنالوگ در هوا از آنتن آنالوگ معمولی یا همان “گوش های خرگوش” استفاده می شود. آنتن می تواند اطلاعات را دریافت کرده و برنامه های تلویزیونی را نمایش دهد. آنتن های دیجیتال اساساً عملکرد یکسانی دارند، اما اطلاعاتی که دریافت می کنند، به صورت دیجیتالی و نه سیگنال های RF آنالوگ منتقل می شود.
یک آنتن تلویزیون دیجیتال می تواند مستقیماً به تلویزیون شما متصل شود. با این حال، باید توانایی دریافت سیگنال دیجیتال را داشته باشد. بنابراین یک سیگنال باید از ماهواره یا منبع برنامه نویسی دیجیتال دیگر مانند ایستگاه پخش محلی در دسترس باشد. با دسترسی به سیگنال دیجیتال، یک آنتن تلویزیون دیجیتال نیز می تواند به سقف خانه متصل شود. برای انتقال برنامه های تلویزیونی به تلویزیون، تلویزیون باید قادر به رمزگشایی سیگنال های دیجیتالی باشد که از آنتن تلویزیون دیجیتال دریافت می کند. تمام تلویزیون های تولید شده و فروخته شده پس از فوریه 2009 قادر به رمزگشایی سیگنال های دیجیتال داخلی هستند. تلویزیون های تولید شده قبل از سال 2009، بسته به اینکه تلویزیون مبدل دیجیتال دارد، ممکن است سیگنال هایی را از آنتن تلویزیون دیجیتال دریافت کنند یا نکنند.

آنتن تلویزیون دیجیتال چیست
جعبه های مبدل برای دسترسی همه به تلویزیون دیجیتال در دسترس است. این جعبه های مبدل به افراد با تلویزیون های قدیمی آنالوگ اجازه می دهد که برنامه ها را از طریق آنتن دریافت کنند، اگرچه همه برنامه ها در قالب دیجیتال توزیع نمی شوند. جعبه ها سیگنال های دیجیتالی را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کنند که تلویزیون قدیمی شما می تواند آنها را درک کند. تغییر به تلویزیون پخش دیجیتال به جای پخش سنتی آنالوگ از فوریه 2009 اعمال شد. فقط مقدار محدودی از داده ها می توانند در امتداد سیگنال های آنالوگ حرکت کنند تا فرکانس های رادیویی را برای استفاده های دولتی، نظامی و غیره آزاد کنند. تلویزیون دیجیتال تصویر واضح و ویژگی های بیشتری را ارائه می دهد. به این دلیل مصرف کنندگان موافق تغییر تلویزیون دیجیتال بودند.
تلویزیون دیجیتال را نباید با تلویزیون با کیفیت بالا اشتباه گرفت. در حالی که اکثر سیگنال های دیجیتال با کیفیت بالا پخش می شوند ، داشتن یک آنتن تلویزیون دیجیتال برای دسترسی به تلویزیون با کیفیت بالا کافی نیست. برای اینکه آنتن تلویزیون دیجیتال تلویزیون با کیفیت بالا در اختیار شما قرار دهد، تلویزیون باید بتواند سیگنال های دیجیتال با کیفیت بالا و رمزگشایی را نمایش دهد.

انواع آنتن تلویزیون

آنتن های تلویزیون را می توان به آنتن های داخلی و آنتن های خارجی تقسیم بندی نمود. با این توصیف که آنتن های داخلی در داخل اتاق و کنار تلویزیون استفاده می شوند. در حالیکه آنتن های خارجی یا مناسب برای فضای باز، بیشتر در تراس، پشت بام یا این قبیل موارد نصب می شوند. توضیحات مفصل تری را در ادامه مقاله خواهیم داشت اما در رابطه با آنتن های موجود در بازار ایران، می توان گفت در بازار انواع آنتن خارجی و داخلی وجود دارد که می توان به آنتن های رومیزی، هوایی ثابت، هوایی گردان، موشکی، پروانه ای، میله ای و… اشاره کرد که با توجه به نیاز کاربران ارائه می شود.

بهترین برند های آنتن تلویزیون

از بهترین برند های آنتن می توان به محصولات شرکت صبا تصویر کیمیا اشاره کرد که آنتن هایی با برند های صبا و تیراژه تولید می کند. در زمینه تولید آنتن می توانیم با افتخار به این نکته اشاره کنیم که شرکت های تولید کننده ایرانی، آنتن های با کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های چینی و مشابه خارجی به بازار عرضه می کنند و توانسته اند رضایت مشتریان را تا حد زیادی جلب کنند. بنابراین قبل از خرید آنتن تلویزیون، ادامه مقاله را بخوانید تا در رابطه با انواع آنتن های تلویزیون، اطلاعات خود را تکمیل نمائید:

 انواع آنتن تلویزیون
آنتن های رومیزی برقی

آنتن های رومیزی برقی از آنتن های مخصوص فضای داخلی هستند. این آنتن ها، آنتن تلویزیون کوچکی هستند که معمولاً کنار یا روی تلویزیون، روی میز تلویزیون یا هر جای خانه که طراحی دکوراسیون اجازه می دهد قرار می گیرند. با توجه به اینکه فاصله این آنتن با تلویزیون نباید زیاد باشد، بنابراین باید جایی را به آن تخصیص داد که اولاً از تلویزیون دور نباشد. ثانیاً در ارتفاعی قرار گیرد که جلوی آن باز باشد. مثلاً اگر از این نوع آنتن استفاده می کنید و در طبقه دوم هستید و کنار ساختمان شما ساختمانی پنج طبقه وجود دارد، طبیعتاً قادر نخواهید بود تصویر تلویزیون را آنگونه که می خواهید، دریافت کنید. بنابراین باز بودن فضای اطراف آنتن مطلبی است که نباید در هنگام انتخاب آنتن مناسب از یاد برد.

اغلب آنتن های رومیزی دارای تقویت کننده بوده و سیگنال های دریافتی را قبل از انتقال به تلویزیون تقویت می کنند. این آنتن ها در انواع، مدل ها و ظاهر متنوع در بازار وجود داشته که می توان بسته به سلیقه شخصی و دکوراسیون خانه از آن ها استفاده نمود. استفاده از این آنتن ها باعث می شود دیگر نیازی به سیم آنتن نداشته باشید و در هزینه نصب آنتن صرفه جویی کنید. علاوه بر آن، نصب این آنتن ها به تخصص آنچنانی نیاز نداشته و شخصاً می توانید به راحتی آن را نصب و استفاده نمایید. با بررسی ویژگی های این مقاله می توانید بهترین آنتن رومیزی تلویزیون برای استفاده خود را شناخته و تهیه نمائید.

آنتن های رومیزی برقی
مزایای آنتن رومیزی برقی خانگی:

• سهولت نصب و اتصال
• ابعاد جمع و جور
• در صورت لزوم امکان حرکت آزاد

معایب اصلی:

• هر کانال باید جداگانه پیکربندی شود.
• فقط در محیط نزدیک ناشر کار می کند.
• حساس به موانعی مانند ساختمان ها ، گیاهان، بارش و غیره هستند
• سیگنال را بدون تداخل پخش نمی کنند
 مزایای گیرنده موج خانگی:

نکات مهم آنتن رومیزی

بازده دریافت و کیفیت سیگنال به شرایط زیر بستگی دارد:

• آنتن داخلی چقدر از تکرار کننده(تقویت کننده) فاصله دارد. تکرار کننده یک آنتن قدرتمند است که نه تنها سیگنالی را دریافت می کند، بلکه آن را پخش یا به فضا منتقل می کند. به تکرار کننده برج تلویزیون نیز گفته می شود. در هر منطقه یا منطقه یک گیرنده گیرنده جداگانه نصب شده است. فاصله بیشتر گیرنده موج از برج باعث بدتر شدن سیگنال می شود.
• در نوع گیرنده موج و در حضور دستگاه های اضافی که سیگنال را تقویت می کنند.
• دستگاه در چه ارتفاعی نسبت به برج تلویزیون قرار گرفته است.
• وجود و مشخصات موانع بین برج و آنتن. این به ساختمانها و ارتفاعات، چشم انداز، پوشش گیاهی آن ها اشاره دارد.
• از محل گیرنده موج در ساختمان. غالباً روی تلویزیون یا نزدیکترین پنجره نصب می شود که به شما امکان می دهد مشخصات سیگنال دریافت شده را بهبود ببخشید.

بازده دریافت و کیفیت سیگنال به شرایط زیر بستگی دارد
آنتن های هوایی

آنتن های هوایی از اولین نسل های گیرنده امواج تلویزیونی هستند. اما این موضوع به آن معنی نیست که از ابتدا در تکنولوژی آن ها تغییری حاصل نشده است. برعکس، تکنولوژی ساخت و استفاده آن ها با گذشت زمان بهبود پیدا کرده است. اگر یادتان باشد، در قدیم آنتن های هوایی در سایز های بسیار بزرگی تولید و عرضه می شدند. این در حالی است که ویژگی گیرنده بودن آن ها که مهم ترین ویژگی یک آنتن خوب است، بسیار ضعیف تر از آنتن های هوایی موجود در بازار حال حاضر بود. بعد از این ویژگی، آنچه برای آنتن های هوایی اهمیت دارد، جنس آن است. با توجه به اینکه آنتن های هوایی معمولاً در پشت بام خانه ها، مجتمع ها و مکان های مرتفع روباز قرار می گیرند؛ یعنی از جمله آنتن های مخصوص فضای خارجی هستند، بنابراین باید در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف(برف و باران و نور خورشید و…) مقاومت بالایی داشته باشند. آنتن های هوایی نسبت به آنتن های رومیزی که در فضای داخلی از آن ها استفاده می شود، سیگنال بهتری را دریافت می کنند. به همین دلیل در جاهایی که سیگنال تلویزیونی در آن جا ضعیف است، توصیه می شود از این نوع آنتن ها استفاده شود. آنتن های هوایی با سیم آنتن از پشت بام به واحد مورد نظر رسیده و به تلویزیون وصل می شود. بنابراین در محاسبه هزینه آن باید بر خلاف آنتن های رومیزی، هزینه سیم آنتن را هم لحاظ نمایید. آنتن های هوایی در نوع آنتن هوایی ثابت و آنتن هوایی گردان تولید شده اند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

آنتن های هوایی
آنتن هوایی ثابت

آنتن های هوایی ثابت، آنتن هایی هستند که در فضاهای باز نصب مانند پشت بام خانه ها و مراکز تجاری و اداری نصب می شوند. اما استفاده از آن ها در جاهایی مرسوم است که سیگنال به صورت قوی و یا حداقل قابل قبول باشد. چرا که این آنتن ها، همانگونه که از اسم شان مشخص است، یک بار در فضای آزاد نصب و تنظیم و تثبت می شود و دیگر امکان تغییر در جهت های مختلف به منظور گیرندگی بهتر برای آن وجود ندارد. این نوع آنتن ها در دو نوع ساده و برقی تولید می شوند.

آنتن هوایی گردان

بر خلاف آنتن های هوایی ثابت، آنتن های هوایی گردان(چرخان)، آنتن هایی هستند که ضمن نصب شدن در فضای آزاد، این امکان را برای کاربر فراهم می کنند تا بتواند به صورت دستی یا اتوماتیک آنتن را در جهات مختلف حرکت دهد. این امر باعث می شود تا بهترین نقطه سیگنال دهی برای شبکه های مختلف را بیابد. با توجه به موارد فوق، آنتن های هوایی گردان مناسب جاهایی است که در آن ها سیگنال ضعیف بوده و نمی توان سیگنال را به راحتی دریافت کرد. در این محل ها می توان با استفاده از تنظیم دستی یا اتوماتیک آنتن هوایی گردان، تصویر ارسالی از فرستنده را جستجو کرده و دریافت نمود. چنین امکانی در آنتن هوایی ثابت وجود ندارد. بنابراین این نوع آنتن، بهترین آنتن تلویزیون برای نقاط کور می باشد.

آنتن هوایی گردان

منبع تغذیه آنتن هوایی گردان

تامین برق آنتن هوایی گردان به منظور حرکت و چرخیدن آنتن برای یافتن سیگنال مناسب به عهده منبع تغذیه آنتن است. وظیفه منبع تغذیه تبدیل برق شهری 220 ولت به ولتاژ مورد نیاز موتور آنتن هوایی گردان برای چرخش و یافتن سیگنال مناسب است. به همین دلیل برای آنتن های هوایی گردان وجود منبع تغذیه ضروری است. علاوه بر آن به دلیل اینکه منبع تغذیه اگر استاندارد نباشد یا به هر دلیلی ولتاژ نامناسب به آنتن بدهد، موجب اختلال در آنتن شده و موجب خراب شدن آن می شود، منبع تغذیه باید درست انتخاب شود. استاندارد نبودن منبع تغذیه می تواند به دستگاه آنتن هوایی آسیب وارد کرده و هزینه های دیگری را بر کاربر تحمیل نماید. بنابراین از انتخاب منبع تغذیه با برندی نامشخص و ارزان که در طولانی مدت هزینه های بسیار سنگین تری را به شما تحمیل خواهد کرد، اجتناب نمائید.

نکاتی درباره آنتن تلویزیون

آنتن داخلی جای نگرانی ندارد، فقط آن را دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی خود قرار دهید تا روی آنها نیفتند. البته باید بررسی کنید که هیچ گونه نشتی برق یا اتصالی وجود نداشته باشد. آنتن های بیرونی کمی بیشتر به مراقبت احتیاج دارند، زیرا در معرض شرایط جوی مختلف خارجی قرار دارند. اولین نکته در نصب این است که باید آنتن خود را محکم نصب و در جای خود تثبیت کنید و مطمئن شوید که در اثر شرایط طبیعی آسیب نمی بیند. علاوه بر بارندگی و آفتاب بیش از حد، لازم است رعد و برق را نیز در سقف های بلند در نظر بگیرید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که هیچ ساختمان یا درخت بلندی وجود ندارد که با سیگنال های پخش تلویزیونی تداخل داشته باشد. همچنین ، مطمئن شوید که آنتن را قبل از ثابت کردن اش حرکت دهید تا بهترین سیگنال را پیدا کنید.

انتخاب بهینه آنتن تلویزیون

برای انتخاب یک آنتن مناسب بررسی کنید که چه آنتنی برای تلویزیون شما مناسب است و می خواهید به چه فرکانس هایی دسترسی داشته باشید تا یک آنتن بهینه را انتخاب نمایید. در راهنمای خرید یک آنتن خوب بهتر است به وزن، جنس، ابعاد آنتن، منبع تغذیه، نوع مشخصه گیرنده باند، امپدانس، تعداد خروجی، قابلیت گردش، دکمه روشن و خاموش آنتن، داشتن کابل کواکسیکال، نشانگر بدنه، قدرت تقویت کننده خروجی آنتن، دستگاه گیرنده دیجیتال و انواع تلویزیون را بررسی نمایید تا یک محصول استاندارد و باکیفیت را انتخاب نمایید؛ البته توجه داشته باشید که رعایت تمام این نکات ضروری نمی باشد و شما بر حسب قیمتی که پرداخت می کنید از مزایای یک آنتن نیز بهره مند خواهید شد ولی در حالت کلی به جنس و تعداد خروجی و تقویت کننده های سینگال توجه داشته باشید که از مشخصه های ضروری و مهم آنتن های تلویزیون می باشند. دقت کنید که در یک آنتن خوب بایستی مدارها در محفظه فلزی قرار گرفته باشند تا از هر گونه پارازیت و نویز جلوگیری شود.

 انتخاب بهینه آنتن تلویزیون

انتخاب بهینه آنتن داخلی تلویزیون

آنتن داخلی تلویزیون وسیله ساده ای است که سیگنال تلویزیونی را دریافت می کند. این وسیله در داخل ساختمان استفاده می شود و در گیرنده تلویزیون نصب می شود که با یک کابل کواکسیال خاص به آن متصل می شود. این نوع دستگاه گیرنده با طراحی ساده و هزینه کم با انواع دیگر آنتن ها متفاوت است.
انواع اصلی آنتن های داخلی و توصیفات آن ها
گیرنده های موج استفاده شده در ساختمان با توجه به ویژگی های طراحی و حداکثر طول موجی که می توانند بگیرند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند.
1. آنتن پیشخوان ساده ترین نماینده گیرنده های خانگی است. دریافت سیگنال موج در محدوده متر امکان پذیر است. این سازه متشکل از یک ترانسفورماتور با دو شاخه متحرک به شکل میله های نازک تلسکوپی و یک پایه است که یک کابل متصل به تلویزیون را در خود جای داده است. چنین طرحی برای دریافت سیگنال تنها در صورت نصب فرستنده در نزدیکترین فاصله از برج، نتیجه خوبی را ارائه می دهد. گیرنده های موج شمار مورد پسند خریداران نیستند، زیرا کانال های تلویزیونی مدرن تقریباً به طور کامل به فرمت پخش دیجیتال روی آورده اند. حدود پنج کانال روسی در محدوده متر باقی مانده اند.
2. دسی متر یا آنتن حلقه نوعی گیرنده است که در محدوده موج دسی متر کار می کند. این دستگاه متشکل از یک پایه، یک قاب حلقه باز و یک کابل برای اتصال به یک جعبه تنظیم بالا یا تلویزیون است. این نوع گیرنده قادر است در فاصله حداکثر 30 کیلومتری از پخش کننده سیگنال خوبی ارائه دهد.
3. طرح گیرنده ترکیبی (تمام موج) نوعی دستگاه است که به شما امکان می دهد هم امواج متر و هم دسی متر یک سیگنال تلویزیونی را دریافت کنید.در حقیقت این قابلیت را دارد که در صورت لزوم بین دامنه ها جابجا شود.
4. گیرنده موج غیرفعال یک وسیله معمول برای گرفتن سیگنال بدون گزینه های اضافی برای بهبود حساسیت و کارایی تشخیص موج است.
5. آنتن فعال برای تلویزیون – دستگاهی که برای تقویت کیفیت سیگنال دریافت شده دارای تقویت کننده ویژه است. گیرنده های دارای تقویت کننده در فاصله زیادی از برج پخش یا هنگامی که سیگنال باید به چندین تلویزیون تقسیم شود، استفاده می شود. زیرا با تفکیک کیفیت سیگنال خراب می شود.

انتخاب آنتن تلویزیونی با قابلیت دریافت سیگنال دیجیتالی

• ابتدا تعیین کنید که آیا قالب انتشار دیجیتال در یک منطقه خاص پشتیبانی می شود یا خیر.
• فاصله از تکرار کننده تا محل نصب گیرنده موج را بررسی کنید. چنین اطلاعاتی را می توان در سایت های تخصصی یا موتور جستجو یافت.
• برچسب های روی بسته بندی معمولاً نوع گیرنده را برای قالب های مختلف پخش تلویزیونی نشان می دهد. اگر یک آنتن از نوع DMV برای دریافت سیگنال اتر نشان داده شده باشد، این بدان معنی نیست که خرید گیرنده موج جداگانه برای DVB / T2 ضروری است. هر گیرنده موج UHF می تواند یک سیگنال تلویزیونی دیجیتال را در حضور یک گیرنده داخلی یا خارجی ضبط کند.
• وجود یک کابل، پایه برای نصب یا نصب برای حلق آویز گیرنده.
درجه بندی چنین آنتن هایی نسبتاً دشوار است، زیرا مدلی که در شرایط خاص کامل به اثبات رسیده باشد، با تغییرات جزئی در این شرایط قادر به کنار آمدن با توابع اساسی نخواهد بود.

نکات مهم درباره کابل آنتن تلویزیون

برای دریافت تصویر با کیفیت در تلویزیون، اهمیت استفاده از کابل آنتن تلویزیون استاندارد اگر بیشتر از خود آنتن نباشد، کمتر نیست. بنابراین در این قسمت از مقاله به بیان نکاتی می پردازیم که برای انتخاب سیم آنتن تلویزیون، دانستن آن ها ضروری است.

 نکات مهم درباره کابل آنتن تلویزیون
کابل آنتن تلویزیون بایستی یک تکه باشد. در حقیقت بایستی سیم آنتن از تلویزیون تا آنتنی که خریداری نموده اید، به صورت یک تکه باشد و در آن چندین سیم به سر یکدیگر وصل نشده باشند تا یک سیم واحد را درست کنند. برای سیم آنتن نمی توان مانند سیم برق از چندین تکه برای افزایش طول سیم استفاده کرد. چند تکه بودن آنتن تلویزیون باعث افت شدید کیفیت تصویر دریافتی در گیرنده شما خواهد بود. اگر ناگزیر به چند تکه نمودن کابل آنتن تلویزیون هستید، از فیش های رابط کواکسیال که به این منظور تولید شده اند، استفاده نمائید. تاباندن سر سیم آنتن، باعث خواهد شد، تصویر دریافتی شما کیفیت مناسبی نداشته باشد. سعی کنید فاصله بین آنتن و تلویزیون شما بیش از پانزده متر نباشد. در صورتی که طول سیم آنتن بیش از 15 متر باشد، میزان کیفیت تصویر دریافتی در تلویزیون شما کاهش خواهد یافت. اگر به استفاده از سیم آنتن به طول بیش از پانزده متر ناگزیر هستید، به جای کابل های آنتن 3C که در بازار مرسوم هستند، از کابل های آنتن صادراتی 4.5C استفاده نمائید. در این صورت کیفیت تصویر دریافتی شما حتی با وجود طولانی بودن مسافت آنتن و تلویزیون ثابت خواهد ماند. اگر از آنتن تلویزیون برای تامین تصویر بیش از یک تلویزیون بهره خواهید برد، از اسپلیتر های موجود در بازار استفاده کنید. اسپلیتر دستگاهی است که در یک سر سیم آنتن قرار گرفته و دو یا چند پورت برای منشعب نمودن سیگنال دریافتی دارد. به بیان ساده تر مانند یک سه راهی برق که جریان برق را بدون افت ولتاژ در اختیار کاربر قرار می دهد، اسپلیتر آنتن نیز سیگنال را بدون افت کیفیت در اختیار دو یا چند تلویزیون قرار می دهد. بنابراین هیچ گاه سیم آنتن را بدون استفاده از اسپلیتر(همانند سیم برق) منشعب نکنید.

 نکات مهم درباره کابل آنتن تلویزیون
انتخاب بهترین کابل آنتن تلویزیون، مهم ترین مسئله برای انتقال تصویر با کیفیت دریافت شده از آنتن شما به تلویزیون می باشد. آنتن نصب شده توسط شما به هر میزان هم از کیفیت مناسب برخوردار باشد و درست تنظیم شده باشد، در صورتی که با کابل آنتن مناسب آن تصویر به تلویزیون نرسد، برای شما مفید نخواهد بود. بنابراین در انتخاب کابل آنتن تلویزیون به استاندارد بودن و برند آن دقت نمائید. متاسفانه کابل های تقلبی و غیراستاندارد زیادی در بازار وجود دارند و اگر دقت کافی را نداشته باشید، یکی از آن ها را خریداری خواهید کرد. مسئله افت سیگنال در انتخاب سیم آنتن بسیار مهم است. به هر میزان که افت سیگنال در طول مشخص یک کابل کمتر باشد، طبیعتاً آن کابل مرغوب تر است.
کابل های آنتن تلویزیون های قدیمی 50 اهم بوده و کابل های جدید 75 اهم است. بنابراین کابل های قدیمی را نمی توان برای تلویزیون های جدید ال ای دی، ال سی دی یا پلاسما مورد استفاده قرار داد. اما بر عکس این مسئله امکان پذیر است. شما می توانید از سیم های آنتن جدید به منظور گرفتن تصویر برای تلویزیون های قدیمی نیز استفاده کنید. علاوه بر این نکته ای که بسیار حائز اهمیت است، این است که کابل های آنتن هر قدر هم مقاوم بوده و کیفیت بالایی داشته باشند، طی گذر زمان و قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی مختلف(باران، برف، رطوبت، نور خورشید و گرما و سرما) پس از مدتی استفاده، کیفیت خود را از دست خواهند داد. بنابراین بهتر است هر چند سال یکبار نسبت به بررسی سیم آنتن مورد استفاده اقدام کرده و در صورتی که مشاهده کنید مشکلی برای کابل پیش آمده، آن را تعویض نمائید.
نکته آخر در رابطه با کابل آنتن اینکه کابل های برق، تلفن، شبکه و وسایل برقی در صورتی که مجاور کابل های آنتن باشند، می توانند بر نحوه انتقال سیگنال توسط آن اثر سوئی داشته و موجب افت کیفیت تصویر دریافتی در تلویزیون شوند. بنابراین حدالامکان از قرار دادن این قبیل وسایل و تجهیزات در کنار سیم آنتن خودداری نمائید.

راهنمایی نصب آنتن و تنظیم گیرنده دیجیتال

قبل از هر اقدامی مقدار سیم آنتنی را که باید خریداری نمائید، محاسبه کنید. برای خرید سیم آنتن از مرغوب ترین کالاهای موجود استفاده نمائید. پس از تهیه سیم آنتن، یک سر آن را با فیش مخصوص آنتن به پورت ورودی آنتن تلویزیون خود وصل نمائید. ورودی آنتن تلویزیون بسته به نوع تلویزیون می تواند در پشت یا بغل دستگاه قرار گرفته باشد. سر دیگر سیم آنتن را به آنتن خریداری شده اتصال دهید. از محکم بودن اتصالات آنتن اطمینان حاصل نمائید. تلویزیون خود را روشن نموده به قسمت تنظیمات بروید. اگر چه منوهای تظیمات در تلویزیون های مختلف، متفاوت است، ولی شما باید در قسمت تنظیمات دنبال گزینه ای مانند تنظیمات آنتن باشید. در قسمت تنظیمات آنتن گزینه ای با عنوان جستجوی شبکه برای شما نمایان می شود. شروع جستجو کانال را انتخاب نمائید. با این فرمان، تلویزیون شروع به جستجوی کانال ها با وضعیت آنتن موجود خواهد کرد. اگر تمامی شبکه های موردنیاز با کیفیت مطلوب پیدا شد، که کار تمام است و باید تنها آن را ذخیره کنید. در غیر اینصورت بایستی چندین بار مسیر آنتن را تغییر داده و جستجو را تکرار نمائید. در نهایت و با ذخیره تمامی کانال های مورد نظر خود و یافتن بهترین موقعیت برای آنتن، بایستی آنتن را در جای خود محکم و فیکس نمائید. از این پس می توانید شبکه های مورد نظر خود را به راحتی تماشا کنید.

در پایان، لازم به یادآوری است که خرید آنتن گران قیمت کیفیت عالی سیگنال دریافتی را تضمین نمی کند. علاوه بر خصوصیات دستگاه گیرنده، عوامل محیطی نیز به همان اندازه مهم هستند که تأثیر قابل توجهی در کاهش، انعکاس و انتقال امواج در فضا دارند. بنابراین، غیرممکن است که به صراحت هر مدل خاص آنتن را خوب یا بد خواند. در این حالت، هنگام خرید قبل از هر چیز باید به ویژگی های منطقه ای که دستگاه در آن نصب می شود توجه داشته باشید.

TOP